Dixit – hit wśród gier planszowych

Dla zmyłki

Dobra strategia, to możliwość zdobycia większej liczby punktów. A element rywalizacji sprawia, że każdy przecież chce być najlepszym pośród wszystkich graczy. Dixit daje więc możliwość, by nieco zmylić graczy, w tym wypadku dla własnych korzyści w grze. I wcale nie jest tak łatwo, jak pozornie się wydaje.

Dlaczego hit?

Dixit - hit wśród gier planszowych


Autor zdjęcia: Bogdan Okreša Đurić

Dixit szybko zyskał uznanie pośród graczy. Co więcej, niesie ze sobą nie tylko wartość pod względem możliwości rywalizacji z innymi i wspólnie spędzonego czasu. Badania wykazały, że sprawdza się, jako pomoc terapeutyczna. Podczas przeprowadzonych obserwacji wykazano, że pacjenci z trudnościami, którzy grali w Dixit, po jakimś czasie poprawiali swoje relacje z innymi, nadto lepiej potrafili formułować zdania. Autor gry, lekarz pracujący w szpitalu okazał się więc dokonać czegoś więcej, aniżeli stworzyć jedynie nową formę rozrywki.

Dixit daje każdemu graczowi możliwość stania się bajarzem. Spośród sześciu obrazków, gracz, na którego przyszła właśnie pora, wybiera jeden z nich. Na celu ma wymyślić do niego skojarzenie. W jakiej formie, zależy już tylko i wyłącznie od własnych pomysłów. Może to być zarówno cytat, tekst, zdania, jedno słowo. Cokolwiek, co przyjdzie bajarzowi do głowy. Pozostali gracza mają za zadanie wybrać spośród swoich kart coś, co wedle nich najlepiej będzie opisywało skojarzenie bajarza. Wszystkie karty lądują zakryte na stole i podlegają tasowaniu, wraz z tą, która należała przed chwilą do bajarza. Gdy karty zostają odkryte, gracze poza bajarzem, mają za zadanie, która karta jest tą, jaką wybrał bajarz. Gdy wybór przez wszystkich zostanie podjęty, dochodzi do etapu przyznawania punktów.

Sprawa wydaje się być dość prostą, ale punkty mogą zyskać gracze, jak i bajarz. Gdy hasło jest zbyt abstrakcyjne, nie było możliwe do odgadnięcia, bajarz nie ma co liczyć na punkty. Wszystkie wędrują do pozostałych graczy. Sytuacja może mieć również takie miejsce, jeśli hasło z kolei było zbyt proste i oczywiste, więc zostało bez problemu odgadnięte. Bajarz zaś może liczyć na bonusowe punkty wtedy, gdy ktoś wskaże jego kartę.

Comments are closed.

Proudly powered by WordPress
Theme: Esquire by Matthew Buchanan.